24 Şubat 2010 Çarşamba

Do You Speak Socceranto ?


G.Afrika'da düzenlenecek 2010 FIFA Dünya Kupası'na katılacak olan 32 ülkede toplam 18 farklı resmi dil konuşuluyor. Haziran ayında G.Afrika'ya akın edecek futbolcu ,hakem, yönetici, antrenör, federasyon yetkilisi, taraftar vs.. yüzbinlerce insanın birbirine soracağı ilk soru bu yazının başlığı olacak heralde..

"Do you speak Socceranto?"

Socceranto ,16 yaşında bir İngiliz öğrenci tarafından organize edilmiş bir grup futbolseverin yarattığı, kendi cümle sistematiği ve sözlüğü olan bir "ortak futbol dili".
Kelimenin kendisi "soccer" ve "esperanto" kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Soccer zaten futbol demek ; "esperanto" ise 1887 yılında Ludwig Zmanhof tarafından yaratılan ilk evrensel dil denemesi.

Socceranto ,temel olarak daha önce Dünya Kupası'nı müzesine götürmüş ve dünyada da dilleri en yaygın konuşulan 7 ülkenin dilleri üzerine kurulmuş.Bu diller Portekizce (Brezilya),İspanyolca(Arjantin ve Uruguay), İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngiliz ce.Socceranto'nun kelimeleri futbolcuların isimlerinden veya futbol jargonlarından oluştuğu gibi başka kelimeleri biraraya getirerek oluşturulan yeni kelimeler de kullanılıyor ;

maradona: Hakem fark etmeden elle atılmış gol [Kaynak: Maradona'nın 1986 Dünya Kupası'nda Arjantin'e elle attığı gol]
muller: n. Golcü [Kaynak: Dünya Kupası'nda kaydettiği 14 golle Dünya Kupaları'nda tüm zamanların en çok gol atan oyuncusu]
fliegenfanger: Kötü kaleci [Kaynak : Almanca'da kötü kalecilere atfen kullanılan ve "flycatcher" anlamındaki kelime

Şimdi biraz Socceranto konuşalım isterseniz ;

Oyuncu İsimleri Kullanılan Futbol Hareketleri :

ronaldinho: Pası attığın yöne bakmadan atılan pas

kaka: Vole ; (Dünyanın en iyi vole vuran oyuncusu kaka)

zizou: Topun üstünde 360 derece dönmek.(Zidane'ın meşhur ettiği hareket)

pelé: Röveşata

Baggio : Kaçan penaltı :)(R.Baggio'nun Dünya Kupası Finali'nde kaçırdığı penaltıdan)

Chilavert : Kalecinin attığı gol (Paraguay'ın frikik golleriyle efsane kalecisi Chilavert)Bunlar da yeni türetilen bazı kelimeler :

baguette — Uzun, ince fizikli oyuncu (Fransız baget ekmeğinin şeklinden , ör:Crouch , Viera )

harrypotter: Orta saha büyücüsü

"Socceranto :Bir Dilin Doğuşu" adlı bu ilginç projeyi, her isteyenin kendi kitaplarını internet üzerinden yayınladığı site olan www.lulu.com'dan inceleyip futbolun evrensel dilini siz de öğrenebilirsiniz.
Ya da, güzel Türkçemizin Socceranto'sunu da siz yaratabilirsiniz ;

Rıdvan : Topla süratli, ani dönüşleri olan, tutulamaz oyuncu ( Halı sahada oynayan veteranların meşhur "İçim Rıdvan da bacaklar gitmiyo" lafındaki gibi)
Kemik : Fiziği ilk bakışta çelimsiz duran ancak sağlam futbol oynayan, ayağından top almanın zor olduğu oyuncular (GS'li Ergün Pembe'den)
10,5 : Orta saha virtüyözü ve daha fazlası (Türk harrypotter :) )

Buradan da futbol klişelerine dalar gideriz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder